Konkurencja dla Bożego Narodzenia

Thai people floating lamp in Ayuthaya historical park, with Wat Phra Sri Sanphet temple background, Thailand

Gdy piszę ten tekst jest 27 grudnia 2020 roku czyli… czas świąt katolickich.

My, ateiści i agnostycy… także lubimy święta:) Lubimy choinkę, prezenty, świetlne dekoracje i uroczyste świętowanie przy stole:)

Jakże jednak świętować Boże Narodzenie gdy się nie wierzy w Boże Narodzenie? 🙂

Poszukując odpowiedzi na to pytanie zrodził się pomysł powrotu do… naszych rodzimych zwyczajów z czasu, gdy na terenach zamieszkiwanych przez naszych przodków nie znano jeszcze wiary chrześcijańskiej!

Na terenach dzisiejszej Polski przed chrztem Mieszka I istniały cztery główne święta i związane były one z porami roku.

Zimą, w czasie przesilenia zimowego, świętowano moment, gdy dzień stawał się coraz dłuższy. Świętowano wówczas symboliczne zwycięstwo światła nad mrokiem. Czyż to nie cudowny pomysł na to, aby agnostycy i ateiści stworzyli własne zimowe święto? Święto Światła i Słońca!

Przesilenie zimowe to dzień, w którym słońce widoczne jest najkrócej z całego roku, a to oznacza, że po tym dniu każdy dzień będzie już coraz dłuższy. Przesilenie zimowe aktualnie w Polsce występuje 21 lub 22 grudnia, jednak na początku naszej ery przesilenie zimowe występowało… 25 grudnia:) Stąd Boże Narodzenie – święto Słowian, zostało zawłaszczone przez Chrześcijan, którzy chcieli wyprzeć z naszej kultury pogańskie zwyczaje i wierzenia i zastąpić je nową wiarą i nowymi świętami.

Jeśli zatem jakiś katolik zapyta mnie dlaczego świętuję 25 grudnia, skoro nie jestem katoliczką – odpowiem, że 25 grudnia to święto POGAŃSKIE, okrutnie zawłaszczone przez pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich:)

Co zatem proponuje Malina? Malina proponuje konkurencję dla Bożego Narodzenia! Przywróćmy w naszych domach piękne pogańskie święto Słońca i Światła! 🙂

Myślę, że w zimę, gdy brakuje nam słońca i jest zimno, po prostu potrzebujemy świąt! Potrzebujemy ich, aby rozweselić szare zimowe miesiące. Cóż zatem może lepiej rozjaśnić zimowe miesiące jak nie Święto Światła? 🙂

Zapraszam wszystkich niepokornych ateistów i agnostyków do promowania Święta Światła:)

Czas na nowe Oświecenie! 🙂

(foto: Optyczne.pl)