Zagadnienia szkolne

Zagadnienia szkolne w szkole moich marzeń (podstrona w trakcie edycji)

Jakiś czas temu zadałam sobie pytanie: czego powinna uczyć szkoła?

Pytanie to zrodziło w mojej głowie (zamiast odpowiedzi) kolejne pytanie: a czego człowiek potrzebuje do życia / do szczęścia i to pytanie zrodziło takie oto odpowiedzi: człowiek potrzebuje domu, pożywienia i wody, edukacji, sztuki, ekologii, sportu, rozrywki, szczęścia, sensu życia, transportu, technologii, zdrowia, mediów i państwa:)

 

Dom, ogrzewanie, media

Dom czy mieszkanie. Gdzie kupić mieszkanie lub dom? Zakup, kredyt, wynajem. Instalacje w domu. Jak zabezpieczyć dom/mieszkanie przed pożarem, ulewą, wichurą, napadem itd. Jak naprawić prąd czy kapiący kran w domu. Jak urządzić mieszkanie? Jakie materiały do budowy/remontu są zdrowe, przyjazne i ekologiczne. Rodzaje ogrzewania domu. Jak oszczędzać prąd i wodę. Rośliny w domu. Zdrowe powietrze w domu.

Pożywienie i woda

Jakiej żywności człowiek potrzebuje dla zdrowia? Co to jest żywność ekologiczna? Jak wytwarza się żywność? Czy żywność można hodować samemu? Jak czytać etykiety na opakowaniach żywności?

Edukacja

Jak się uczyć? Jakie są rodzaje szkół w Polsce? Aplikacje wspomagające naukę. Metody skutecznej nauki. Metody szybkiego czytania. Jaką szkołę wybrać. Doradztwo zawodowe.

Sztuka

Film, książka, muzyka. Robimy teatr. Robimy muzykę. Opowiedz mi jakiej muzyki słuchasz. Czy rap to też poezja? Tłumaczymy z angielskiego teksty współczesnych zespołów. Zrób selfie stylizowane na portret namalowany przez słynnego malarza.

Ekologia

Czym oddychamy a czym powinniśmy oddychać. Dym z komina. Recykling. Odzież używana. Segregowanie śmieci. Organizacje działające na rzecz ekologii.

Sport, rozrywka, rekreacja

Oglądamy vlogi podróżnicze. Lekcje w lesie, na spacerze, w szkolnym ogrodzie. Zdjęcia z wakacji. Opowiadamy o naszych podróżach.

Szczęście, sens życia

Filozofia, religioznawstwo, psychologia.

Transport

Jak bezpiecznie poruszać się po mieście. Jak działa samochód. Rodzaje transportu publicznego i ich wpływ na środowisko. Bezpieczeństwo na drodze. Rodzaje napędu w samochodach osobowych.

Technologia

Technologia w domu i w firmie. Informatyka, automatyka, robotyka. Internet. Grafika, programowanie. Jak działa tv telefon i radio. Co to jest prąd.

Zdrowie

Medycyna, ochrona życia, bezpieczeństwo, zagrożenia, profilaktyka chorób.

Media

Jak być świadomym odbiorcą mediów. Jak się tworzy media. Jak szukać rzetelnych informacji. Jak rozpoznać fakenewsy. jak poszukiwać informacji. Pozycjonowanie. Media społecznościowe.

Państwo

Ekonomia. Finanse. Ubezpieczenia. Rząd i samorząd. Wybory. Demokracja. Proces legislacyjny. Urzędy, firmy, organizacje. System podatkowy. Firma. Rodzaje umów o pracę. Praca, inwestycje, oszczędzanie. Prawo.